Karkonosze

Najwyższe pasmo Sudetów zwane wcześniej Górami Śnieżnymi lub Olbrzymimi. Większość masywu leży na terytorium Czech, a granica polsko-czeska biegnie granią głównym grzbietem tych pięknych gór. Najwyższym szczytem jest Śnieżka, której podnóże leży bezpośrednio w Karpaczu.

 

  Karkonosze


Mimo, że górom nadawano w przeszłości srogie nazwy, są one wyjątkowo przyjazne dla turystów. Widok z grani jest piękny, nie trzeba też być alpinistą by go zobaczyć. Szlaki piesze latem należą do łatwych, większość można pokonać również zimą bez specjalistycznego sprzętu. Czyni to Karkonosze dobrym wyzwaniem dla najbardziej wytrwałych rowerzystów, którzy w ciepłych miesiącach są w stanie zdobyć część szczytów na dwóch kółkach. Łatwiejsze trasy rowerowe biegną wzdłuż północnego podnóża Karkonoszy.

Warunki narciarskie utrzymują się tu około 100 dni w roku, a mikroklimat po północnej, polskiej stronie gór jest chłodniejszy niż można by się spodziewać na tej szerokości geograficznej. Korzystają na tym zwłaszcza narciarze, którzy w okolicach Karpacza i Szklarskiej Poręby mają do dyspozycji ponad 20 kilometrów tras zjazdowych i nawet niewielką skocznię narciarską.

Do dyspozycji turystów jest dobrze rozwinięta infrastruktura – wypożyczalnia rowerów czy wypożyczalnia nart to tutaj częsty widok. Poza samym nowym rokiem nie ma problemów ze znalezieniem w Karkonoszach noclegów w schroniskach czy kwaterach prywatnych. Szlaki piesze i rowerowe są wyjątkowo dobrze utrzymane i oznaczone.

W same Karkonosze najlepiej dotrzeć samochodem lub koleją do Jeleniej Góry, skąd można poruszać się busami po całym regionie. Miasto stanowi zaplecze turystycznego regionu i leży tylko kilkanaście kilometrów od podnóża masywu Śnieżki. Sobieszów, dzielnica Jeleniej Góry znajdująca się tuż przy sławnym zamku Chojnik świetnie sprawdza się, jako baza wypadowa dla rowerzystów i punkt startowy dla piechurów.

Karkonosze można zwiedzać na wiele sposobów, najlepiej jednak wybrać te bardziej aktywne. Wysiłek zostanie nagrodzony pięknym widokiem ze szczytów i wyrastającymi dosłownie z pod ziemi atrakcjami. Były tu wcześniej zarówno piastowskie zamki jak i tajne kopalnie III rzeszy. A nad wszystkim czuwa do tej pory tajemniczy duch gór – Liczyrzepa, zwany również Karkonoszem.