Lokalizacja

widok z zamku Chojnik na Sobieszów      

Nasza wypożyczalnia rowerów i nart znajduje się w Jeleniej Górze, w dzielnicy Sobieszów na ulicy Młyńskiej. Miejsce to jest dosłownie w cieniu góry Chojnik i stojącego na niej zamku. Teren wokół zabytku jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzięki temu kilkaset metrów od nas zaczynają się już stosunkowo dzikie rejony. Początek mają tu również szlaki piesze i ciekawe trasy rowerowe. Po wypożyczeniu rowerów można od razu wyjechać z miasta w kierunku Karkonoszy, Karpacza czy Szklarskiej Poręby.

 


Warto jednak zostać na chwilę. Ledwie 200 metrów od nas znajduje się zabytkowy kościół świętego Marcina. Jest to najstarszy punkt Sobieszowa i jedna z bardziej sędziwych atrakcji Jeleniej Góry. Kamień węgielny położono pod jego budowę w pierwszych latach XIV wieku. Znacznie młodsze jest Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego. Rowerem podjeżdża się tam w 3-4 minuty, idąc spacerem najwyżej w 10. Do samego zamku droga jest nieco okrężna i liczy aż kilometr. Za to można stamtąd podziwiać panoramę miasta.

Umiejscowienie na południowym krańcu miasta sprawia, że Sobieszów jest doskonałą bazą noclegową dla miłośników aktywnej turystyki. Latem rowerów i pieszych wędrówek, a zimą także nart. Odchodzą stąd liczące po kilkanaście kilometrów trasy do Karpacza i Szklarskiej Poręby gdzie znajdują się stoki zjazdowe, trasy dla biegów narciarskich i skocznia narciarska. W obu miejscowościach są wyciągi narciarskie i wiele atrakcji, może być jednak w sezonie dość ciasno. W Sobieszowie można wypożyczyć sprzęt i ulokować bazę wypadową.

Dojechać do centrum można na dwa sposoby. Ulicami Cieplicką i Wolności lub Żymierskiego i E65.  Można pojechać autobusem, choć część gości decyduje się zwiedzić miasto na rowerach. Służymy im pomocą i możemy zaproponować kilka pełnych atrakcji rowerowych tras miejskich. Jelenia Góra jest dość rozległym miastem, na szczęście Sobieszów, który był wcześniej oddzielną miejscowością ma własną infrastrukturę.

Lokalizacja jest doskonała dla niecierpliwych, którzy za pierwszym zakrętem chcą zobaczyć las, a za kolejnym opuszczoną kopalnię z czasów II wojny lub zamek na Chojniku.

Zobacz lokalizację na mapie, a jeśli masz problem z dojazdem – zadzwoń.