Atrakcje Szklarskiej Poręby

Położona w pobliżu Jeleniej Góry Szklarska Poręba jest miejscem niezwykłym, zwłaszcza dla miłośników wycieczek rowerowych i sportów zimowych.
Rowerzyści mają tu doskonałe warunki. Sama miejscowość jest niewielka – ledwie 7000 mieszkańców. Nic dziwnego, że okolicę przecina kilka leśnych i górskich szlaków. 
  Atrakcje Szklarskiej Poręby

 

Przebiega tędy euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2. Są także ciekawe trasy prowadzące do Jeleniej Góry, Harrachova i  Korenova. W większości są to wymagające odcinki dla osób o dobrej kondycji i przygotowanych do jazdy górskiej. Odpowiedni sprzęt oczywiście można wynająć w Sobieszowie.

Narciarze mogą natomiast wykorzystać możliwości, jakie dają trasy narciarstwa biegowego – łącznie około 150 kilometrów doskonałej drogi do biegania, na której odbywa się Bieg Piastów – największa impreza biegowa w Polsce. Wystartować można w marcu, natomiast ćwiczyć przez około 100 dni w roku. Długi czas utrzymywania się śniegu jest bardzo przyjemny również dla miłośników szybkiego pokonywania stoków. Na masywie Szrenicy usytuowanych jest kilkanaście kilometrów tras zjazdowych, do których prowadzi 7 wyciągów. Doświadczonym narciarzom polecamy trasę FIS – tam jest naprawdę stromo.

W samej miejscowości warto zrobić postój i nieco się rozejrzeć. Wodospad Szklarka, szyby dawnych kopalni czy kościół zbudowany w XVII wieku to tylko niektóre z atrakcji, na które się tu natkniemy. W letnim sezonie warto wypożyczyć rowery i przyjechać tu z Jeleniej Góry. Sama trasa z Sobieszowa jest piękna, obfituje w ciekawe miejsca i wymaga od rowerzystów sporo wysiłku. Zimą zamiast rowerów przyda się wypożyczalnia nart. Dla tych, którzy wybiorą narty biegowe jest to najlepsze miejsce w kraju. Dla zjazdowców z pewnością również jedno z ciekawszych.

Miastem podobno po dziś dzień rządzi najpotężniejszy z sudeckich duchów – Karkonosz, zwany też Liczyrzepą. Można natknąć się na jego brodate pomniki i posłuchać miejscowych legend. Obierając Jelenią Górę lub okolice za bazę wyprawy, koniecznie trzeba poświęcić jeden dzień na wycieczkę w to miejsce.