Atrakcje Karpacza

Położony o podnóża Śnieżki Karpacz jest małym miasteczkiem o wielkim sportowym sercu.
Latem zmierzają tu miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek w góry, zimą główne narciarze. Jedni i drudzy nie mogą narzekać na brak atrakcji.

 

  Atrakcje w karpaczu
 

 

Zimą działa kompleks narciarski Kopa oferujący 7 kilometrów tras zjazdowych, a także mniejsza stacja narciarska Biały Jar. Funkcjonują wyciągi narciarskie, część tras jest oświetlona i dośnieżona. Jest tu również niewielka skocznia narciarska Orlinek o punkcie K 85 metrów. Oprócz narciarzy po śniegu ruszają też piechurzy, którzy zdobywają pobliskie szczyty.

Przez miasteczko przechodzi kilka znanych szlaków pieszych w tym Główny Szlak Sudecki. Obok nich biegną ciekawe i pełne atrakcji, ale wymagające trasy rowerowe. Rowerzyści o dobrej kondycji mogą wybrać się tu na jednodniową wycieczkę z Jeleniej Góry. Warto, bo masyw Śnieżki zaczyna się już w mieście i widok jest naprawdę oszałamiający.

W samej miejscowości mieszka tylko 5000 osób, ale miasto ma imponującą historię. Powstało już XII wieku, jako osada poszukiwaczy złota. Z początków XIII wieku pochodzi kościół, zwany „świątynią Wang”, dziś utrzymywany wraz z zabytkowym cmentarzem przez ewangelików. Został on przywieziony z Norwegii w XIX wieku i jest niewątpliwie największą osobliwością Karpacza. Można tu także zobaczyć chałupę z przełomu XVI i XVII wieku.

Wydawałoby się, że więcej atrakcji nie zmieści się już w tej miejscowości, a jednak będąc tu warto przyjrzeć się wystawie w Muzeum Zabawek i drugiej w Muzeum Sportu i turystyki. Do tego wystawa z klocków LEGO, okazały pomnik Liczyrzepy czy ul. Strażacka, na której podobno nie działa grawitacja.

Karpacz jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę dla rowerzystów, miejsce startu dla zdobywców szczytów i bazę dla narciarzy. W sezonie bywa tu nawet tłoczno, lecz wystarczy odjechać odrobinę od centrum by znaleźć się w lasach lub na górskim szlaku. Okolica wygląda pięknie, choć zupełnie inaczej w różnych porach roku.