Atrakcje Jeleniej Góry

 

Historyczne centrum Jeleniej Góry wpisane jest na listę zabytków. Faktycznie, co krok można się tu natknąć na budynki pamiętające poprzednie stulecia. Wrażenie robi zwłaszcza kościół świętych: Erazma i Pankracego z wieżą wysokości 51 metrów. Z XVIII wieku pochodzą natomiast Kościół Podwyższenia Krzyża i cerkiew pod wezwaniem apostołów: Piotra i Pawła.

  atrakcje w Jeleniej Górze


Z tego samego czasu pochodzi ratusz miejski i kilka domów, oraz budynków, które dziś najczęściej służą za hotele. W XVIII wieku budowano tu dużo i bardzo okazale. Znakiem szerokich kontaktów miasta z tamtego okresu jest fontanna z posagiem Neptuna. Powstało wówczas również kolegium Jezuickie. W centrum znajdują się również mury zamkowe z Basztą Wojanowską.

Cieplice były wcześniej oddzielną miejscowością i znanym uzdrowiskiem. Dziś są dzielnicą Jeleniej Góry, w której mieści się blisko 50 zabytkowych obiektów. Niektóre z nich powstały w latach 1500-tnych. Także tu przełom XVIII i XIX wieku był szczególnie pomyślny, o czym świadczą chociażby galeria, Teatr Zdrojowy czy ewangelicki Kościół Zbawiciela. Można tu również napić się wód zdrojowych ze źródeł cenionych już 200 lat temu.

Sobieszów, na którym mamy swoją siedzibę słynie głównie z zamku, umiejscowionego na szczycie góry Chojnik. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę. W tej najbliższej można zobaczyć też dwa XVIII wieczne kościoły – świętego Marcina i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nieco starszy od nich jest zespół pałacowy rodu Schaffgotschów. Do tego zabytkowa dzwonnica i wiele budynków z XIX wieku. Turyści zainteresowani historią nie powinni też ominąć położonego w Maciejowej kościoła z XIV wieku.

Jako blisko 100 tysięczne miasto Jelenia Góra oferuje również znacznie bardziej nowoczesne atrakcje i dobrą bazę turystyczną. W mieście jest kilkanaście galerii sztuki i muzeów, secesyjny Teatr im. Norwida, a także Filharmonia. Odbywa się też sporo imprez okolicznościowych – jazzowych, rockowych, awangardowych i utrzymanych w klimatach średniowiecza.

Dla chętnych przygotowaliśmy plany kilku ciekawych wycieczek rowerowych po mieście, na które można zabrać całą rodzinę.