Trasy rowerowe

Na przejechanie wszystkich tras rowerowych w pobliżu Jeleniej Góry może nie starczyć nam urlopu, nawet jeśli planujemy spędzić na dwóch kółkach ponad 10 dni. Blisko 30 opisanych szlaków prowadzi do wyjątkowych miejsc w okolicy takich jak wodospady, opuszczone kopalnie i kamieniołomy. Trasy prowadzą również do licznych zabytków, z pośród których szczególnie warto podjechać do wież widokowych w Bukowcu i Radomierzu.

Bezpośrednio przy mieście i w jego granicach z rowerowego siodełka można cieszyć się leśnym krajobrazem, gęsto przetykanym jeziorkami i stawami. Prowadzą tam trasy doskonałe na rodzinną wycieczkę lub rozgrzewkę dla bardziej wytrawnych rowerzystów. Są bardzo dobrze oznaczone, nie mają też szczególnych utrudnień w postaci przewyższeń. Na rowerze można dojechać między innymi do malowniczego Parku Norweskiego, pałacu w Dziwiszowie, lub wzdłuż rzeki do Wrzeszczyna, gdzie stara zapora gwarantuje wyjątkowy widok.

Bardziej wymagający rowerzyści mogą wybrać trudniejsze, nawet całkiem górskie trasy rowerowe. Można między innymi podjechać na Wysoki Kamień, na wysokość ponad 1100 metrów. To blisko 700 metrów wyżej niż punkt startowy, co sprawia, że trasę tę polecamy raczej doświadczonym rowerzystom o dobrej kondycji. Wymagająca jest również trasa do Szklarskiej Poręby i wodospadu Szklarka. Warto ruszyć nią również ze względu na dzikie tereny, na których gniazduje kilka orłów bielików, oraz Stary Kamieniołom. Tuż przy trasie jest zamknięta niestety sztolnia OP-7, będąca elementem tajemniczej kopalni z czasów II wojny światowej.

Łącznie w okolicy jest kilkaset kilometrów ciekawych i bardzo zróżnicowanych tras rowerowych. Wszystkie są dobrze oznaczone, choć niektóre na początku sezonu mogą wyglądać bezludnie. Dla osób, które nie miały wcześniej okazji podziwiać okolicy, przygotowaliśmy plany kilku jednodniowych wycieczek rowerowych. Na najłatwiejszą z nich można zabrać ze sobą dziecko w foteliku, najtrudniejszą będą pamiętać nawet wysportowani rowerzyści o żelaznych mięśniach.

 

Mapa ze strony rowerowakraina.com

 

Polecamy również serwis 

 

oraz mapę tras rowerowych 

http://www.cykloserver.cz